У Слов’янську визначилися переможці місцевих виборів 2020. У другий тур виборів на посаду голови ОТГ проходять Павло Придворов (ОПЗЖ) та Вадим Лях (опозиційний блок).
За підрахунком голосів Павло Придворов набрав 8544 голосів, а Вадим Лях - 8300 голосів.
Читайте: Офіційні результати виборів у Слов’янську. Хто продовжить боротьбу за посаду мера. Документ
Наступний крок для них - подальша агітація та другий тур виборів.
Серед політичних партій голоси розподілилися наступним чином:
- ПП "Європейська Солідарність" - 6,05%
- ПП "Партія миру і розвитку" - 12,78%
- ПП "Наш Край" - 9,36%
- ПП "Слуга Народу" - 16,12%
- ВО "Батьківщина" - 0,62%
- ПП "Опозиційна платформа - за життя" - 38,6%
- ПП "За майбутнє" - 0,62%
- ПП "Опозиційний блок" - 16,35%
Як проходили місцеві вибори 2020 у Слов’янську
О 8 ранку 25 жовтня відкрилися дільниці для голосування. У цьому році вибори особливі - з карантинними обмеженнями та відкритими списками. Тому і умови голосування були іншими.
Читайте: Що треба знати про місцеві вибори в Україні за новим законодавством
Відсоток відвідуваності у Слов’янську склав 32,26%. Це означає, що 26 тисяч 620 людей прийшли на дільниці, щоб зробити свій вибір.
На вході до дільниць знаходилися антисептики, сміттєві баки для використаних масок та рукавичок. Також усім виборцям вимірювали температуру. На великих дільницях стояли черги. У більшості випадків безпечної дистанції не дотримувалися, але без масок голосувати не пускали.
На одній з дільниць журналісти помітили, що члени комісії самостійно оброблюють всі поверхні дезрозчином. Як потім нам зізналися, окремих людей на це не виділяли.
Звичайно, більшість з виборців - люди похилого віку, молодь приходила рідше. Траплялися непорозуміння через нові бюлетені. Нерідко пенсіонери не могли розібратися з відкритими списками і як там голосувати.
Дивіться: Як голосує Слов'янськ на місцевих виборах. ВІДЕО
На вході до дільниць також стояли волонтери "5 питань від президента". На цих виборах українцям запропонували відповісти на 5 питань, які раніше "ніхто не ставив". Як розказав Володимир Зеленський, ці питання "люди обговорюють на вулиці, на кухні та в інтернеті, про них сперечаються з друзями, батьками або таксистами".
Волонтери "5 питань" стояли біля кожної дільниці. На столах лежала купа папірців з опитуванням, ручки. Поруч стояв ящик для "опитування", який був замотаний у чорний сміттєвий пакет. Люди підходили неохоче.
Детальніше про спілкування з волонтерами читайте: 5 питань від президента. Як у Слов’янську реагували на опитування
Під час усієї передвиборчої кампанії у Слов'янську та районі було зареєстровано 111 повідомлень про порушення виборчого законодавства.
У "день тиші", 24 жовтня, було зареєстровано 14 повідомлень про порушення. А безпосередньо в день виборів повідомили про ще 30 порушень.
Найчастіше повідомляли про розклеєні листівки та іншу агітаційну рекламу не в цифровому форматі. У день виборів повідомляли про те, що не змогли знайти себе у списках виборців, про соцопитування чи екзитполи неподалік від виборчих дільниць.
У день виборів, 25 жовтня, відкрито два кримінальних провадження: несвоєчасне відкриття виборчих дільниць Святогірська через перерахунок бюлетнів; пошкодження бюлетенів у Слов'янську, коли чоловік порвав свій бюлетень та бюлетень своєї матері.
Читайте: Поліція Слов'янська розслідує чотири справи пов'язані з місцевими виборами
Підрахунок голосів та перерви ТВК
25 жовтня о 20:00 усі дільниці Слов’янська закрили свої двері і розпочали підрахунок голосів. Тоді стало відомо, що явка на вибори у слов’янську склала трохи більше 30%.
Станом на 10 ранку 26 жовтня в ТВК було оброблено лише 10% протоколів, але о 14 годині в ТВК оголосили перерву до наступного дня - 27 жовтня. На той момент ще одна чи дві дільниці не здали свої бюлетені та протоколи підрахунку.
27 жовтня ТВК відновила свою роботу. На той момент було вже оброблено 30% протоколів. Це пов’язували з роботою програми Центральної виборчої комісії, куди вносять інформацію. Тоді вона була перевантажена через велику кількість інформації.
У комісії вже тоді заговорили про двох лідерів серед кандидатів на посаду голови Слов’янської ОТГ, які виходять у другий тур. Це Павло Придворов і Вадим Лях. Як з’ясувалося пізніше, саме вони і стали лідерами цих перегонів.
Дивіться: Підрахунок голосів, блокування роботи ТВК та попередні результати виборів у Слов’янську (відео)
Зранку 28 жовтня стало відомо про те, що 60% протоколів вже обробили. До ранку 29 жовтня цифра оброблених протоколів не змінилася, а ТВК взяла перерву до 2 листопада. Таке рішення пояснили технічними проблемами. А ось у соцмережі почалися підозри. Люди обговорювали, чому ТВК вирішили взяти перерву на такий термін.
Окрім того, одна з партій подала позов до суду із вимогою перерахувати голоси на одній з дільниць. Так що ТВК розпаковувало документ і перераховувало бюлетені з відповідями.
Точилися розмови і про те, як сприймати бюлетені "за партію", якщо рядок з відкритими списками депутатів був зіпсований. В ТВК у такому випадку рахували голос за партію і не враховували кандидата.
2 листопада ТВК відновила свою роботу і вже ближче до ночі ми дізналися результати. Саме 2 листопада стало відомо, що Вадим Лях та Павло Придворов продовжать боротьбу за посаду мера. Також було виявлено депутатів, які проходять до складу Слов’янської міської ради.
Читайте: Місцеві вибори 2020 у Слов’янську. Склад депутатів міської ради
Наразі всі чекають на оголошення дати другого туру місцевих виборів. Саме тоді вирішуватиметься доля міста на наступні 5 років.
Хто стане головою Слов’янської ОТГ? Пишіть ваші думки з цього приводу.