Україна вже відмовилася від монет номіналом: 1, 2 та 5 копійок. На черзі - 25 копійок. Що це значить для України та навіщо це роблять. Розбиралися журналісти сайту 6262.
У Нацбанку такі зміни назвали оптимізацією готівкового обігу, що має зробити його більш зручним та менш затратним.
Поки в Україні відмовляються від копійок дрібного номіналу, натомість банкноти номіналом у 1,2,5 та 10 гривень перетворюються на копійки.
Читайте: Прощавайте, 25 копійок. Сьогодні останній день, коли можна використовувати монету
В. о. голови НБУ Яків Смолій розказав, що з урахуванням строку служби монет такі зміни допоможуть державі заощадити близько 1 млрд гривень. За даними регулятора, тривалість життя монет є значно вищою за тривалість життя банкнот. Монети перебувають в обігу близько 20 років, а банкноти номіналами 1, 2, 5 та 10 гривень – у середньому близько одного року. Загалом через фізичне зношення банкнот Національний банк щороку вилучає приблизно 800 млн банкнот (не гривень, а паперових банкнот) усіх номіналів, майже половину з яких (понад 40%) становлять саме банкноти низьких номіналів від 1 до 10 гривень.
Після таких змін у обігу монет і купюр, звичайно, застосувалося заокруглення цін. У Нацбанку запевняли, що ціни від запровадження заокруглення не зміняться, а отже, реалізація цієї ініціативи не призведе до подорожчання товарів та послуг.
Ми вирішили дізнатися думку експертів, як вони вважають, до чого може привести таке скорочення монет і купюр у країні.
Борис Кушнірук - економіст, експерт-аналітик.
За його словами процес знецінення грошей в Україні вже почався і зупинити наразі його неможливо. Цілком ймовірно, що за відміною карбування 25 копійок Нацбанк взагалі перестане карбувати монети номіналом до 1 гривні.