У 2020 році місцеві вибори співпали з адаптивним карантином у зв’язку з пандемією коронавірусу.
Через адаптивний карантин у день виборів будуть нові вимоги та правила. Перелік та порядок протиепідемічних заходів 14 вересня затвердив Кабінет Міністрів на позачерговому засіданні.
Про що йдеться у рішенні Кабміну
Людей, які заходитимуть до приміщень для голосування , опитуватимуть про наявність симптомів респіраторних вірусних захворювань. Перед входом мають робити температурний скринінг.
На вході до приміщення виборчої комісії, приміщення для голосування повинні знаходитися антисептики – виборці повинні ними скористатися.
Абсолютно усі мають бути в масках або респіраторах. Член виборчої комісії може попросити людину тимчасово зняти маску, щоб підтвердити особу.
Рекомендують не брати із собою дітей та прийти із власною ручкою.
Мають бути обладнані місця для централізованого збору та утилізації масок.
У приміщеннях буде нанесена розмітка для дотримання дистанції не менше 1 м. Члени комісії також мають сидіти на відстані 1 м або використовувати прозорі екрани. Потоки виборців на вхід та вихід повинні бути розділені.
Рекомендується, щоб на один стіл для видачі бюлетенів було не більше трьох осіб. Усі меблі мають бути з матеріалів, які можна дезінфікувати, тканини на столах заборонені.
Одинраз на 2 години протирати дезінфектором дверні ручки, поручні, сидіння, тощо. Обробляти окремі частини виборчих скриньок також можна, але треба не допустити потрапляння речовини усередину скриньки. Вологе прибирання робити один раз на 4 години. Після підрахунку голосів, передачі протоколів та бюлетенів у приміщенні виборчої комісії провести заключну дезінфекцію.
Виборці, які перебувають на самоізоляції, можуть голосувати за місцем перебування. Для цього потрібно не пізніше 20 години останньої п’ятниці перед днем виборів подати заяву з доданою довідкою про стан здоров’я (перебування на самоізоляції). У день голосування таким виборцям необхідно самостійно, не передаючи в руки членам комісії, показати документ, який підтверджує особу та громадянство України. Члени комісії мають бути в масках, рукавичках, захисному щитку, після кожного відвідування проводити утилізацію засобів захисту.
Якщо в одного з членів комісії буде виявлений COVID-19, інші в комісії можуть продовжувати виконувати свої функції при відсутності симптомів респіраторних захворювань. Якщо член комісії проконтактує з хворим, то зобов’язаний піти на самоізоляцію.
До роботи на спеціальних виборчих дільницях у стаціонарних закладах охорони здоров’я та в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах, членам виборчої комісії, офіційним спостерігачам, поліцейським рекомендується не пізніше ніж за 72 години до дня виборів зробити ПЛР-тест на COVID-19.
Читайте: Як виглядатимуть нові бюлетені і як заповнити, щоб голос зарахували
Яка відповідальність за порушення карантинних правил
Відповідальність за порушення карантинних правил та вимог встановлюється згідно кількох статей.
- Стаття 44-3 «Порушення правил щодо карантину людей» Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Порушення правил карантину, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, рішеннями органів місцевого самоврядування.
Покарання: штраф від 17 до 34 тис. грн.
- Стаття 325 «Порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням» Кримінального кодексу України.
Порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними.
Покарання: штраф від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів, або арешт до шести місяців, або обмеження волі до трьох років, або позбавлення волі до трьох років.