Що нового очікує українців на виборах 2020 року. ТОП-5 нововведень

Вже зараз зрозуміло, що місцеві вибори цього року будуть відрізнятися від попередніх років. А чим саме?

Якщо ви ще не знаєте, коли саме відбуватимуться вибори, та коли завершується агітація, то ось вам пам’ятка:

Коли і як будуть проходити вибори 2020

Новий Виборчий кодекс, нові райони

Головна зміна цьогорічних виборів у тому, що вони відбуватимуться за новим Виборчим кодексом. Він враховує нову територіальну основу України. В Україні відбудуться чергові вибори до обласних рад. А до районних рад відбудуться перші вибори, оскільки старі райони ліквідували, а натомість створили нові у меншій кількості. Також на перші вибори підуть новоутворені ОТГ.

Тут доречно буде нагадати, що Слов’янського району не існуватиме – він приєднається до Краматорського району. Загалом у Донецькій області буде вісім районів з 18 існуючих.

Також вже відомо, що Слов’янськ буде створювати ОТГ за перспективним планом, який запропонувала держава. Тобто об'єднається із Мирним, Билбасівкою, Андріївкою. Вже є відповідне рішення Кабміну.

Кількість виборців має значення

Це нововведення пов’язане із попереднім. Залежно від кількості виборців у громаді виборчий процес матиме особливості. Так, у територіальних громадах з кількістю виборців до 10 тисяч, депутатів сільської, селищної, міської ради обиратимуть за мажоритарною системою в багатомандатних виборчих округах. У кожному окрузі може бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів.

У громадах з кількістю виборців 10 тисяч і більше обиратимуть депутатів за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками у територіальних виборчих округах, на які поділяється єдиний багатомандатний виборчий округ.

Нові бюлетені

В нових бюлетенях будуть вказані і партії, і список кандидатів від цих партій, за яких також можна віддати голос. Пеший крок – зробити позначку за місцеву організацію політичної партії, другий – занести у спеціальний трафарет номер обраного кандидата зі списку вказаної партії. Про те, як користуватися новими бюлетенями, ми докладно розповімо трохи пізніше.

Можна змінювати виборчу адресу

Виборцям варто знати, що відтепер є можливість змінювати виборчу адресу з місця прописки на фактичне місце проживання. Таке нововведення діятиме не тільки на ці вибори. З процедури зміни виборчої адреси прибрали вимогу про мотивовану заяву. Ця новація має зробити голосування доступним для тимчасово переміщених осіб, які вимушені жити не за місцем реєстрації.

Гендерні квоти

Ще одна відмінність цьогорічних виборів – запровадження гендерних квот: не менше 40% представників однієї статі в списку партії. Простіше кажучи, серед п’ятірки кандидатів має бути принаймні дві жінки.