Розкрадання бюджетних коштів є одним з найпоширеніших злочинів сучасної України.
Раз на тиждень ми можемо побачити з новин, що в якомусь куточку країни правоохоронці затримали або підозрюють когось у розкраданні коштів. Ми вирішили взяти подібні епізоди зі Слов’янська та дізнатись про хід слідства, вироки та наслідки цих подій:
- В кінці серпня 2019 року з’явилось повідомлення, щодо підозри з боку прокуратури відносно депутата Слов'янської міської ради. Слідче управління ГУНП в Донецькій області проводило досудове розслідування за ч. 4 ст. 191 (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) та ч. 1 ст. 366 (Службове підроблення) Кримінального кодексу України. На той момент депутат перебував на посаді заступника директора ТОВ “Ектолайн” і вніс недостовірні відомості в офіційні документи щодо виконання певного обсягу підрядних робіт до актів прийому виконаних робіт в 2017 році по реконструкції системи теплопостачання дошкільного навчального закладу. Збиток від його дій слідчі оцінили в 264, 93 тис грн. Справу передали до Краснолиманського міського суду де вона наразі перебуває на розгляді.
2. У вересні 2015 року УСБУ в Донецькій області повідомило, що підозрює директорів двох комерційних підприємств у тому, що вони прокрутили аферу майже на 9 мільйонів грн. Проте поліція і прокуратура повідомили дещо іншу інформацію. Громадянин Седов А.В., який перебував на посаді директора ТОВ “Донсервісбуд” уклав договори на проведення капітального ремонту водоводу в мкр. Черевківка, проте збитки сягали лише 36,176 тис. грн. В 2018 році (через 4 роки після початку розслідування) справу передали до суду разом з угодою про винуватість Седова. Покарання визначили, як 1 рік позбавлення волі з іспитовим терміном 1 рік. Тобто на теперішній момент ця людина вільна від будь-якого покарання.
3. В кінці листопада 2019 року з’явилось повідомлення, щодо факту розтрати бюджетних коштів посадовими особами КЗ “Фізкультурно-оздоровчий комплекс м. Слов’янська”. Слов’янські слідчі поліції до сьогоднішнього дня проводять досудове розслідування (зареєстрували його майже рік тому) і про підозру нікому не оголосили.
4. В кінці 2019 року нас повідомили, про можливу розтрату коштів під час реконструкції парку “Шовковичний”. Поліцейські зі Слов’янська доповідають про те, що невідомі посадови особи комунального підприємства міста без наявності геолого-розвідувальних даних розробили проектну документацію про реконструкцію парку на підставі старих проектів і відомостей, що призвело до необґрунтованих витрат бюджетних коштів. За майже півтора року про підозру нікому не повідомлено, розслідування триває.
5. В квітні поточного року повідомили про підозру начальнику відділу освіти Слов’янської міської ради за фактом службової халатності, які були виражені у заключенні договорів на поставку пари та гарячої води до дитячих закладів міста, внаслідок чого зайво було перераховано 8,5 млн. грн. В кінці травня справу надіслали до Слов’янського міськрайонного суду де наразі відбуваються слухання.
6. На початку лютого 2019 року прокуратура оголосила підозру посадовій особі комунального підприємства “Словміськводоканал”, щодо зловживання службовим становищем, шляхом викрадення металевих труб з території промислової бази, чим завдав збитки 161047 грн. В кінці 2019 року суд звільнив посадову особи від відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям і кримінальне провадження було закрите.
Ми розібрали шість справ, які були гучними для невеликого міста. Проте як ми можемо побачити, по деяким справам реального покарання винні не отримали. Щодо інших справ, то вони ще тільки слухаються у суді (а значить це буде відбуватись довго), а в деяких справах навіть немає підозрюваних. Перспектив отримати покарання у вигляді позбавлення волі майже немає, а отже це породжує уявлення безкарності посадовців. А ми і надалі будемо спостерігати за розвитком цих справ.
Дмитро Браславський спеціально для 6262