22 червня 1941 розпочалась німецько-радянська війна

Сьогодні річниця початку німецько-радянської війни, яка розпочалась 22 червня зранку. 

Як зазначають на сайті Українського інституту національної пам’яті, з квітня і до самого 22 червня керівництво СРСР отримувало різні повідомлення і розвіддані про агресивні плани Третього Рейху. 

22 червня вночі В’ячеслав Молотов прийняв німецького посла у Москві Фрідріха-Вернера фон Шуленбурґа, який повідомив Молотову ноту про початок війни.  

Уже о 4 ранку того ж дня міністр закордонних справ Райху Йоахім фон Ріббентроп повідомив радянського посла у Берліні Володимира Деканозова про початок війни та вручив письмовий меморандум, де було викладено претензії німецького уряду до СРСР та пояснення причин нападу.

Це відбулось незважаючи на таємну угоду про ненапад (пакт Молотова-Ріббентропа 1939 року) та тісну військово-економічну співпрацю між Німеччиною і СРСР. 

Німецькі військові перетинають кордон із Радянським Союзом. На фото видно прикордонний знак СРСР. Фото - Інститут національної пам’яті. 

Сумарно прикордонники, спираючись на інформацію від перебіжчиків та польського населення за кордоном, близько 25 разів називали 22 червня як можливу дату наступу - стверджують на сайті УІНП. 

Щодо участі українців у Другій світовій війні, то вона не обмежувалась 1941-1945 роками. Наші громадяни воювали проти Німеччини з перших годин війни 1 вересня 1939 у складі польської армії. 

Німецько-радянська війна показала українцям руйнівну силу обох тоталітарних режимів. Усім відомі злочини нацистів на окупованих територіях України - Голокост, розстріли мирного населення, створення таборів смерті, спалення сіл. Неменьш жорстокими були злочини і комуністичного режиму: розстріли політичних в'язнів у Західній Україні в червні-липні 1941 року, знищення центру Києва восени 1941 року, підрив Дніпрогесу, депортація кримських татар, примусове виселення автохтонних українців з їх етнічних земель.

Сьогодні в Україні День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни. Україна зазнала найбільших втрат з усіх країн світу.

У цей день в Україні відзначають День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни. Традиційно 22 червня згадують усіх, хто поліг у ті страшні часи, кладуть квіти до меморіалів та пам’ятників. 

За різними оцінками, в Україні у Другій світовій війні загинуло від 8 до 10 мільйонів людей.

Читайте: «Все кругом горело, а наш дом остался целым», - воспоминания об оккупации Славянска во Второй Мировой войне