Напередодні Великодня у Слов'янську жителі помічали різке погіршення стану повітря. Ми з'ясовували, з чим це було пов'язано.
17 квітня жителі Слов'янська скаржилися на високу задимленість повітря, а також на відчутний запах чогось горілого. Згідно даних мапи Екологічного боту, рівень забруднення у той день досягав відмітки 158 та вище. Така ситуація спостерігалася не тільки у Слов'янську, а й в інших містах північної частини Донецької області.
Слід нагадати, що напередодні, 16 квітня, у місті та області панувала негода - шквальний вітер піднімав пил, валив дерева, зривав кабелі електромереж.
Ми спробували з'язувати причини того, що відбувалося з повітрям 17 квітня. Того ж дня ми зателефонували у ДСНС, але там не було жодної інформації про великі пожежі чи загоряння у межах міста чи району. Станом на 22 квітня на сайті ДСНС також немає жодної інформації щодо причин задимлення у декількох містах - є тільки новини про локальні невеликі пожежі у будинках.
Спочатку ми звернулися до адміністрації міста із питанням, чи знають там щось про причини. Ось що відповів заступник міського голови Юрій Підлісний: "Основний фактор - це пилова буря, вона принесла до нас гар, а горять зараз великі площі (прим. мається на увазі в усій країні). Це те, що принесло вітром під час бурі. І що б там не було, а в цей день в деяких місцях у місті все ж щось палили у себе на подвір'ях".
Читайте: Сотні вигорівших гектарів і мільйонні збитки - в Україні збільшили штрафи за підпал у 18 разів
Також ми зв'язалися із Краматорською лабораторією спостережень за забрудненням повітря Донецького регіонального центру з гідрометеорології.
Ситуацію пояснювала начальниця лабораторії Світлана Марчук. Ось що вона відповіла: "У нас лабораторія моніторингу, перед нами ніхто не звітує. Ми можемо припускати як співробітники метеорологічної служби, що напрямок вітру та стан атмосфери могли призвести до того, що продукти горіння під час пожеж у Київській та Житомирській областях могли бути переміщені повітряними масами як раз у нашому напрямку. Не можна ігнорувати таку вірогідність".
Світлана Марчук також пояснила, що запиленість у нас теж була дуже висока - це, у свою чергу, викликано посушливою погодою через низьку кількість опадів. При швидкості вітру вище 5 м за секунду з ґрунтів піднімається поверхневий шар. У Донецькій області 16-17 квітня швидкість вітру сягала 15-20 м за секунду. Це поєднується із підвещеною загазованістю в Донецькій області.
Хоча Світлана Марчук зазначила, що у Слов'янську останні декілька місяців до цієї бурі забруднення повітря було незначним, і якість повітря покращилася.
Дані за минулий тиждень з двох стаціонарних постів спостережень
Відбір проб для хімічного аналізу повітря 13-18 квітня проводився на стаціонарних постах спостережень: на ПСЗ № 8 за адресою вул. Свободи, 12 і ПСЗ № 9 за адресою вул. Григорія Данилевського, 114-а.
Екстремально високого та дуже високого забруднення атмосферного повітря не спостерігалось. Середньодобові концентрації шкідливих речовин в середньому по місту Слов’янськ перевищували гранично допустиму концентрацію (ГДКс.м.) з діоксиду азоту у 1.1 рази, формальдегіду у 1,1-1.6 рази та фенолу у 1.1 рази фториду водню у 1.1-1.2 рази.
У порівнянні з попередніми даними, характерними для цієї пори року, зросли показники забрудненняпилом, діоксидом азоту та формальдегідом. Зараз мапа Екоботу демонструє добрий рівень якості повітря. Як пояснюється на сайті Saveecobot, індекс якості атмосферного повітря розраховується за формулою NowCast (US EPA) для головного забрудника повітря – дрібнодисперсного пилу фракції PM2.5.
Підписуйтесь на наш Instagram та Telegram канал.