“Підвези_лікаря_Донеччина”. Волонтери та ветерани АТО безкоштовно возять лікарів на роботу

В Україні завжди були і будуть люди, які швидко реагують на різні виклики. Це довели волонтери у 2014, коли почали допомагати українській армії. Це доводять волонтери зараз, коли допомагають лікарям. 

У зв’язку з коронавірусною інфекцією, яка продовжує ширитись світом, Україна ввела ряд карантинних обмежень. Одне з них стосується руху громадського транспорту.

Ініціатива “Підвези_лікаря_Донеччина” народилася та почала реалізовуватися за декілька днів.

Ситуація в Україні наразі така, що через карантин міжміський транспорт відмінили, а лікарі, які їздять на роботу з одного населеного пункту в інший - залишилися. Вийшло так, що з сусідніх сіл до міста лікарі та медпрацівники мали змогу добиратися або своїм транспортом, або на таксі.

Волонтерська ідея допомоги у підвезенні лікарів з’явилася на Донеччині випадково під час розмови ветерана АТО Бориса Овчарова та журналістки Марії Давиденко, які стали сокоординаторами ініціативи допомоги медикам. Вже наступного дня після розмови у соцмережі була створена сторінка “Підвези_лікаря_Донеччина”. У цей же час почали зв’язуватися з іншими ветеранами АТО та волонтерами з Покровська, Добропілля, Родинського, Білицького, Селидового та інших міст. Ідею швидко підтримали також небайдужі мешканці регіону. Через два дні приблизно 18 людей, які погодилися допомогати лікарям, зібралися у Покровську. Волонтери розробили схеми роботи. У кожному місті обрали координатора, який би збирав інформацію від медиків і відповідав за екіпажі безпосередньо на місці. 

Варто зазначити, що ініціативу одразу підтримали і медики-волонтери з прифронтової Карлівки, які лікують військових та місцевих мешканців. Вони дали маски і антисептики.

Оголошення про ініціативу з підвезення лікарів розмістили у соцмережах. Одразу почали телефонувати медпрацівники. Від перших пасажирів волонтери дізналися про труднощі після скасування маршрутних автобусів між містами. Наприклад, медпрацівниця з Очеретино працює в неонатальному відділенні у Покровську. На цьому маршруті таксі раніше коштувало 300 грн, а зараз 600 грн. Автобусів немає, електрички зупинили пасажирські перевезення. Жінка не знала, як добратися до лікарні. 

Волонтери поступово складали список, в яких лікарнях є потреба у перевезенні лікарів. Борис Овчаров поїхав по лікарням, щоб на місцях дізнатися про ситуацію. Кількість потребуючих перевезення медпрацівників була дуже велика, і волонтери вже не могли впоратися з такою кількістю людей. 

Тоді ініціатори “Підвези_лікаря_Донеччина” звернулися до Донецької ОДА та пояснили ситуацію, яка наразі склалася в області. Вже наступного дня відбулася зустріч з головою Донеччини Павлом Кириленком та директором Департаменту охорони здоров’я Володимиром Колесником, де учасники запропонували ввести хоча б основні маршрути, використовуючи комунальну техніку, яка наразі стоїть у містах. Адже були випадки, коли з одного місця треба було перевезти вісім лікарів, а зробити це легковим автомобілем неможливо. Якби область запустила спецрейси на основних маршрутах, волонтери б, у свою чергу, допомогли з тими маршрутами, які є віддаленими і їздять ними 1-2 медика.  

Також на зустрічі було вирішено, що областна влада готуватиме лист до Укрзалізниці, щоб виділили окремий вагон для перевезення медиків. Щодо питання руху маршрутних автобусів для медиків, то це ДонОДА доручила організувати міським головам, також запропонували ввести спецпропуски. А волонтери залишаються допомагати на віддалених маршрутах та у випадках, коли немає можливості відправити маршрутку. 

Як працює ініціатива “Підвези_лікаря_Донеччина”

З самого початку волонтерами був створений фонд, до якого надходять кошти від небайдужих людей. Він необхідний для того, щоб хоча б частково відшкодовувати пальне, яке витрачають волонтери-водії. Вся звітність за кошти відкрита і викладається на сторінці ініціативи у соцмережі.

Ці водії - звичайні люди, які так само мають роботу. Коли координатор збирає інформацію про медиків, яких треба відвезти, він сконтактовується з водіями.
Комусь з них по дорозі з лікарем. Інші - спеціально виїжджають, щоб відвезти медиків. Випадки бувають різні. 

Дуже багато людей досі продовжують долучатися до акції. 

Наразі до акції  “Підвези_лікаря_Донеччина” долучилися Покровськ, Родинське, Білецьке, Селидове, Новогродівка, Мирноград, Краматорськ, Добропілля та Лиман, вирішується питання з Бахмутом. 

Ті, хто хоче якось долучитися або допомогти ініціативі, можуть звертатися до координаторів напряму пересування. На сторінці у фейсбуці є контакти головного координатора Бориса Овчарова. З ним можуть зв’язуватися ті, хто готовий допомогти.

Якщо у людей є можливість, а у місті є потреба, то треба знайти координатора і хоча б один екіпаж, який би міг возити медиків. Пальне намагаються компенсувати максимально. Координатор по місту збирає замовлення на сьогодні-завтра. А згодом здають звітність про те, скільки водій проїхав впродовж дня. Таким чином є можливість відстежувати, скільки пального було використано і скільки потрібно для подальшої роботи.

Більшість учасників ініціативи - це ветерани АТО, звичайні люди - волонтери. У всіх можуть бути різні політичні погляди, але люди вирішили, що політичні чвари не на часі - треба допомагати один одному, тому навіть не обговорюють політику. Наразі всі сили кинуті на те, щоб допомогти країні впоратися з проблемою, яка перед нами постала.

“Якщо ти можеш допомогти лікарям, ти береш і допомагаєш” 

“Підвези_лікаря” у Лимані

Антон Воронов - координатор ініціативи у місті Лиман. Долучитися до акції йому запропонували волонтери АТО з Покровська.

Ідея виявилася корисною, адже Лиман входить в ОТГ, поруч знаходиться 40 населених пунктів, між якими варто, але наразі неможливо переміщатися лікарям. Усі лікарні знаходяться в Лимані. Тому волонтери звернулися до організації учасників АТО, а ті підтримали пропозицію. 

За день районом волонтери перевозять близько 10-12 медиків. 

Номери волонтерів лікарі беруть в інтернеті. Також налагоджена комунікація з керівниками лікарень. Коли є потреба, лікарні зв’язуються з координатором і кажуть про свої потреби. Ті, у свою чергу, складають графік і маршрут, щоб машина могла довезти якомога більше людей.

Наразі у Лимані працює чотири екіпажі. 

Лікарі часто дивуються ініціативі. Деякі пропонують гроші за перевезення, але водії відмовляються. Найчастіше перевозять жінок-медиків. У дорозі часто розповідають про те, як хто добирався до роботи. Хтось йшов пішки, хтось ловив попутки. Одна аптекарка, яка працює у лікарні, прожила кілька тижнів у себе на роботі. 

Своїми діями волонтери підштовхнули місцеву владу також думати про вирішення проблем. Планується запуск трьох основних направлень громадського транспорту, який буде підвозити лікарів. По іншим направленням вже допомагатимуть волонтери. 

“Підвези_лікаря” у Краматорську

Координатором у місті Краматорськ став Олександр Кухарчук. Борис Овчаров, координатор проєкту “Підвези_лікаря_Донеччина” з Покровська, зв’язався з ним через організацію “Союз ветеранів АТО Донбасу” і запропонував долучитися до акції.

Олександр погодився стати координатором у Краматорську. 

Проблеми пересування по місту у Краматорську немає, адже для лікарів працює громадський транспорт. Але існує проблема для тих, хто їздить з інших населених пунктів до Краматорська, або з Краматорська в інші лікарні. Найчастіше це медики, які працюють у Слов’янську, Дружківці, Костянтинівці. 

Наразі складається список тих лікарів, хто потребує допомоги волонтерів. 

Поки у Краматорську є лише один екіпаж, який згоден відвозити лікарів дорогою на роботу. Це дорога Краматорськ-Слов’янськ. Тих, хто спеціально готовий їздити по різним містам, на жаль, ще немає. Але вже декілька людей зателефонували з пропозицією допомогти. Наразі вирішується питання з екіпажами.

Людей закликають долучатися і кажуть про те, що ті волонтери, які щиро готові долучитися до ініціативи, мають бути готові їхати за місто. Ті, хто готовий допомагати, або ті, хто потребує допомоги по цим направленням, можуть звертатися до Олександра.

Також допомогти ініціативі можна фінансово, якщо хтось захоче компенсувати кошти на пальне.

Те, як українці реагують на ситуацію в країні, підтверджує той факт, що люди готові допомагати один одному навіть якщо у них різні політичні погляди. Подібні акції показують небайдужість та чуйність людей до спільних проблем.