Куди бігти слов'янцям, якщо кліщ зробив "кусь"

У цьому році зима була теплою, тому кліщі попросиналися рано. Що ж робити постраждалим, котрі вже "впіймали" кліща?

Оскільки зима була теплою, у 2020 році у Слов'янську вирішили зайнятися проблемою кліщів у березні, тому на боротьбу з ними під час сесії виділили 100 тис. грн. Але не слід покладатися на дезинсекцію, тому ще раз спочатку нагадаємо про перелік простих правил самозахисту:

– Одягайте головний убор, світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – аби легше було помітити кліщів.

– Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і своїх супутників, аби виявити кліщів. Повторіть огляд вдома. Особливо ретельно обстежте ділянки тіла, покриті волоссям.

– Місце для пікніка на природі звільніть від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі кількох метрів.

– Повернувшись додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перемістившись із одягу.

– Використовуйте для захисту спеціальні аерозолі, які відлякують кліщів.

А от поради на випадок, якщо ви вже "схопили" кліща

Люди, яких вкусив кліщ, повинні одразу йти у травмпункт міської клінічної лікарні. Таку пораду дала завідуюча відділу епідеміологічного нагляду та профілактики інфекційних захворювань Слов'янської філії обласного лабораторного центру Галина Шишова.

Алгоритм такий:

- Ви помітили на собі клаща - йдете у травмпункт клінічної лікарні;

- Хірург дістає кліща та приносить його у флакончику до лабораторного центру;

- Постраждалий у цей же день або наступного дня йде до сімейного лікаря;

- Незалежно від результатів аналізу, сімейний лікар призначає профілактичне лікування;

- Через два-три тижні людина здає аналіз крові на вміст антитіл до іксодового кліщового бореліозу або кліщового енцифаліту. Зробити це можна у приватній місцевій лабораторії;

- З результатами аналізу знову йдете до сімейного лікаря. Якщо антитіла у крові все ж є, то призначається більш серйозне лікування.

Галина Шишова каже, що наслідки укуса кліща часто проявляються через тривалий час після випадку. Лікують від одного, а потім виявляється, що причина криється зовсім в іншому. Часто несвоєчасне виявлення антитіл призводить до того, що людина отримує хронічну хворобу та, навіть, інвалідність. Тому будьте уважні та обережні.