Введення закону про подання декларацій українськими чиновниками спричинило шок і здивування. Мільйони доларів, дорогі подарунки, автопарки машин, ювелірні вироби і витвори мистецтва.
З 1 вересня 2016 в Україні запрацював Єдиний державний реєстр електронних декларацій, куди всі міські голови, судді, прокурори, депутати міської ради та, навіть, нотаріуси мають вносити свої декларації не лише про доходи, але і про видатки. Ще раніше в Україні було утворено НАЗК - Національне агентство з питань запобігання корупції.
Варто зазначити, що до того також подавалися письмові декларації держслужбовців.
Разом із колегами зі Львова і проєктом "Реформи без ілюзій" ми проаналізували декларації місцевих управлінців.
Наразі управлінці мають кожен рік надавати декларації про свої доходи. І якщо у своїх перших звітах люди відповідально писали про те, що вони мають, то тепер подають інформацію виключно про зарплатні. Жодних нових автомобілів, дорогих подарунків чи нового житла.
Читайте: Е-декларації: прокурори та судді Слов'янська відкрили свої доходи
Ми проаналізували декларації декількох представників влади Слов’янська. Серед них: декларації міського голови Вадима Ляха, його заступника Андрія Рубана, Голови Слов’янського міськрайонного суду Наталії Дюминої, начальника Слов’янського відділу поліції Станіслава Загурського та головного прокурора міста Володимира Шилова.
Вадим Лях, міський голова Слов’янська
Міський голова Вадим Лях у грудні 2019 року задекларував лише заробітну платню - 112 тисяч 664 гривень. Інша інформація у декларації відсутня, що означає, що за визначений термін у людини, яка подає декларацію, нічого не змінилося.
У 2015 році Вадим Лях вперше подав інформацію про свої доходи, рухоме та нерухоме майно, цінні речі та папери.
Тоді міський голова задекларував житловий будинок і земельну ділянку у Слов’янську, власником якої є його родич. Також була внесена інформація про грошові активи.
Надалі інформація подавалася майже ідентична, також до декларацій була внесена інформація про членство в організації "Слов’янськ - улюблене місто". Єдине, що змінювалося - зарплатня міського голови. Від 340 тисяч у 2017 до 590 тисяч у 2018 і приблизно 350 тисяч у 2019. За 2020 рік декларації ще не подавалися.
Між іншим, жодного транспортного засобу на міського голову Слов’янська не зареєстровано.
Андрій Рубан, заступник міського голови Слов’янська
Заступником міського голови Андрій Рубан став у 2018 році.
У 2018 році Андрій Рубан вніс у свою декларацію один житловий будинок і одну земельну ділянку у Слов’янську, одну земельну ділянку та дачний будинок у Київській області і три квартири в Києві. Більшість з цього декларував не сам заступник міського голови, а його дружина.
У тій же декларації був вказаний автомобіль Acura ZDX 2010 року випуску.
Окрім безпосередньо заробітних плат, у деклараціях також вказаний дохід сім’ї від відчуження нерухомого майна. Також сім’я задекларувала грошові активи (готівку та гроші у банку) у гривнях та доларах.
У 2019 році заступник міського голови задекларував виключно свою заробітну платню розміром у 118 тисяч 388 гривень.
Читайте: Голове Славянска и его заместителям подняли зарплату
Наталія Дюміна, голова суду
Наталія Дюміна зовсім нещодавно стала головою Слов’янського міськрайонного суду. На цю посаду жінку призначили в кінці 2019 року. До того Наталія працювала суддею у цьому ж суді.
Варто зазначити, що Наталія Дюміна вже подала декларацію доходів за 2020 рік. Вона єдина з тих, декларації яких ми перевірили, подала декларацію у 2020 році. Хоча часу на їх подання ще достатньо.
Читайте: У Слов’янському міськрайонному суді Донецької області обрано нову голову суду
І у 2019 і в 2020 році в деклараціях Наталія подала тільки заробітну плату. За декілька місяців суддя отримала 107 тисяч 517 гривень.
У 2015 році, коли подання декларацій стало обов’язковим, Наталія Дюміна, будучи суддею Слов'янського міськрайонного суду Донецької області, подала перший звіт.
Так, жінка задекларувала земельні ділянки у Райгородку та Миколаївці, дві квартири у Слов’янську, автомобіль 2011 року випуску та причеп до нього.
Станіслав Загурський, начальник Слов’янського відділу поліції
Начальник Слов’янського відділу поліції прийшов до нас зі служби іншого міста. І це єдина людина, яка не має декларацій зі свого теперішнього місця роботи. Остання декларація була подана Станіславом Загурським за 2018 рік. У той час він ще перебував на посаді начальника Торецького ВП Бахмутського ВП ГУНП в Донецькій області.
Вперше Станіслав Загурський подав декларацію у 2016 році, перебуваючи на посаді командира роти патрульної поліції. В декларацію, окрім заробітної платні, були внесені інформація про автомобіль - Opel Vectra 2003 року випуску.
Іншої інформації у декларації начальника Слов’янського відділу поліції немає.
Володимир Шилов, керівник Слов’янської місцевої прокуратури Донецької області
Вперше Володимир Шилов подав декларацію у 2015 році. Тоді з нерухомого майна у нього були зареєстровані земельна ділянка і квартира у Донецькій області, а також автомобіль ВАЗ. Також, звичайно, вказана інформація про заробітну платню.
Передостання декларація була подана у березні 2019 за 2018 рік.
До того, що вже було вказано у деклараціях, додалися квартира в оренду і гараж у Слов’янську. До задекларованого автомобіля ВАЗ додалися ще два, які задекларувала дружина прокурора: Hyundai та Toyota. Їх власником є третя особа. Окрім того, додалися грошові активи.
В останній декларації за 2019 рік, окрім зарплатні, додана земельна ділянка, яку керівник прокуратури отримав як учасник бойових дій від держави.
Журналісти були присутніми під час розподілу земель між учасниками ООС.
Читайте: У Слов'янську між учасниками АТО розподілили 21 ділянку землі
Вся інформація доступна на офіційному сайті НАЗК, або "Декларації".
Проект "Реформи без ілюзій" реалізується за підтримки проекту USAID «Медійна програма в Україні», яка виконується міжнародною організацією Internews.