Як звучить кераміка. У Слов'янську винайшли керамофон.

Глина - матеріал, який має декілька станів, він завжди перетворюється, постійно перебуває в стані метаморфоз. Коли ми її поєднуємо з водою, вологою, додаємо трохи творчості -  з’являється щось зовсім нове. Цей матеріал людина освоїла дуже давно, але з нього досі творять свої роботи художники, дизайнери і багато з цих виробів дивують. На підприємстві “Кам’яна квітка” у Слов’янську вирішили дивувати музикою з керамічних інструментів. Тут займаються керамікою і створюють щось нове, що завжди буде свіжим, творчим, але створити нове з глини непросто. Що можна створити незвичного з кераміки? Тут вирішили робити музику.

Глина і музика?

Щоб розвиватися завжди потрібно створювати щось нове. Людина освоїла глину дуже давно, але з неї і до сьогодні творять свої роботи художники, дизайнери. Багато виробів дивують і сьогодні. У роботі цінується творчий дух, а всі співробітники повинні бути дотичні до цього процесу. На цьому підприємстві, наприклад, всі свята проводять разом і підходять до цього творчо, що стало передумовою появи музичної кераміки.

Як з’явився інструмент?

На підприємстві шукали спосіб, який міг би моментально визначити якість продукту, а найпростіше перевірити - за допомогою звуку. Для такої перевірки потрібна компетенція, але до цього способу підприємство йшло методом проб і помилок. Під час таких тестувань виявилось, що обпалена глина дуже добре звучить, особливо місцева. Звичайна кераміка, якщо вона просто обпечена видає глухуватий звук, якщо ж вона виготовлена з якісної сировини і добре обпечена, то видає дзвінкий і приємний звук. За його висотою можна перевірити і якість. Таким чином майстри дійшли до висновку, що звуком можна керувати, проте прийшлось пройти великий шлях.

Спершу ми створили 2-3 нотки, потім їх кількість збільшувалась. Роком народження керамофону можна вважати 2011. Тоді він був менший і налічував всього півтори октави та 15 звуків. Майже десять років тривали роботи над вдосконалення інструменту. Зараз це повноцінний інструмент, у нього є три октави та 33 звуки, що дозволяє зіграти майже будь-яку мелодію. Сьогодні керамофон уже має відповідні патенти.


Керамічний оркестр - вигадка чи реальність?

На виробництві в окремий проект виділили напрямок музичної кераміки. Зараз триває робота над керамічними барабанами, тріщалки і духовими - повноцінними музичними інструментами. Один з інструментів бере своє коріння він древнього інструменту “рубель”. Спершу він являв собою пристосування для прасування, але згодом на його почали використовувати в музиці. Потім тут створили і власний керамічний аналог.  

Триває робота і над духовими керамічними інструментами. Сам керамофон має доволі дзвінке, іскристе звучання, а для гармонійного оркестру звуки мають бути врівноваженими. Тому на виробництві вже знайшли спосіб як зробити ключовий елемент - лабіо, спеціальний мундштук, який створює звук в духовому інструменті.

Місцеві майстри доводять, що музику можна створювати і з кераміки, достатньо прикласти тільки уяву і бажання.

автор Назар Салабан

Цей матеріал було підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки Національного фонду на підтримку демократії NED