Ніч з 31 жовтня на 1 листопада - особливо містична.
Кельти у цю ніч відзначали свято Самайн, слов’яни - Велесову ніч. На Заході це свято називають Хелловін, християни - Ніч усіх святих.
Зазирнемо в історію цього дня.
Вважається, що свято Хелловін походить від Ночі Самайна, кельтського обряду, який символізував закінчення осені і початок зими. Кельти вірили, що у цю ніч бар’єр між надприроднім та реальним зникав. Це свято вважалося останнім днем збору врожаю і підбиття підсумків року. Традиційно на Самайн ділили зібраний урожай, а також вирішували, яка частина худоби переживе зиму, а яка - ні. Останню частину різали, щоб зробити запаси на зиму. Це свято було присвячено ще й богу Самайну, вмираючому Сонця, яке знову повернеться навесні.
З поширенням християнства язичницькі свята з усілякими духами і привидами засуджувалися. І Ніч Самайна вирішили замінити Днем усіх святих, який святкують 1 листопада.
Під впливом християнської релігії Самайн перетворився на день поминання мертвих, коли мертві повертаються в наш світ. Для християнських же священиків сиди і інші чарівні істоти перетворилися в злих духів, які шкодять живим.
Померлим перестали надавати шану і бажати зустрічі з ними, напередодні Дня Всіх Святих люди намагалися не залишати будинків, щоб випадково не зустрітися з привидами, вільно розгулюють по землі. Більш того, в цей час Церква вимагала від віруючих повного утримання і смирення, щоб молитви і благочестя могли захистити їх від вічного зла.
Співпадає це свято і зі святом, яке відзначали слов’яни-родновіри.
Слов'янські традиції:
Велесова ніч - це ніч великої сили, коли зтираються кордони між світами, коли духи предків і тих, що будуть жити після, постають невід'ємним цілим. Перш за все, це було сімейне свято. Вважалося, що в Велесову ніч духи предків повертаються до своїх нащадків, щоб піднести їм уроки і благословити весь рід. Перед настанням темряви розводили Вогонь, стрибки через який, а також ходіння босоніж по розпеченому вугіллю, було обрядом очищення і звільнення від злих сил. Саме тому святкування Велесової ночі для Слов'ян мало особливе значення.
Свято кельтів Самайн з часом перетворювалося на Хелловін. Хоча це зовсім різні свята.
Свято Хелловін наразі більш для розваг. У цей день люди наряжаються у страшні костюми і ходять просити солодощі, лякаючи людей.
Щодо цього свята існує легенда. Згадують про хитрого грішника Джека, якого не прийняли ні в пекло, ні в рай і він поневірявся на землі з пекельним вогнем в руках. Для того щоб полум'я не згасло, Джек використовував гарбуз, як ліхтар, який став згодом символом свята.
Традиції і ритуали
Незважаючи на те, що свята різні, святкувалися різними людьми і в різні часи, традиції і ритуали у них дуже схожі.
Головна традиція Самайна - спілкування з покійними родичами. Для них залишали частування. Якщо перед ними в чомусь завинили, попросили вибачення на Самайн - вони обов'язково чули предків у цю чарівну ніч. Біля столу ставили зайвий пустий стул, а на столі - прибори для їжї. Їх згадували за столом, але тільки з позитивним відтінком.
Святкуючи Велесову ніч, ввечері на вулицю виставляли тарілку з частуванням для душ померлих. На підвіконня ставили свічку, вона вказує (як маяк) шлях душам, які готові прийти і допомогти. На Вівтар свята кладуться яблука, гарбузи, кабачки, осінні квіти. Згадують мертвих близьких, друзів, родичів, але без жалю.
На Хелловін прийнято ходити в гості або ж зазивати до себе друзів і родичів. Хоча День всіх святих і не є державним святом навіть в англомовних країнах, очевидно, що відзначають його дуже широко. Не так давно цей звичай прийшов і в Україну. Передісторія виникнення Хеллоуїна детально вивчається, а традиції — активно переймають школярами та студентами. Більшість молоді з нетерпінням чекає 31 жовтня, щоб побешкетувати і розважитися.