Яка доля чекає на каплицю Залеських та склеп Шнуркових у Слов'янську

У Слов’янську між вулицями Ярослава Мудрого, Шевченка та Труновою розташоване старовинне кладовище на якому частково збереглися каплиця Залеських та склеп Шнуркових. Ці люди були меценатами, промисловцями та фактичними засновниками новітньої історії міста. Проте ділянка знаходиться у занедбаному стані, а в останній час піддалася вандалізму

У квітні 2017 року представники руху "Сильні громади" та місії "Чорний тюльпан" підняли цю проблему на загальноміський рівень. Після цього у вирішення проблеми активно включилася міська влада, активісти, місцеві ЗМІ і навіть народні депутати України.

Ініціатор відновлення цвинтаря активіст Євгенія Калугіна вважає, що громада має шанувати пам’ять засновників міста та відновити кладовище, створивши на ньому алею пам’яті, яка може стати ще й візитівкою Слов’янська.

Євгенія разом з юристами руху "Сильні громади" розпочала роботу у цьому напрямку ще на початку року, направивши запити до міської ради та Держгеокадастру, аби дізнатися у кого на балансі знаходиться зазначена земельна ділянка. Однак офіційні органи повідомили про відсутність запитуваної інформації. А це означає, що історичне кладовище Слов'янська нікому не належить. Проте згідно законодавства воно знаходиться в управлінні міської ради.

На підставі цього у квітні юристи руху "Сильні громади" направили звернення до міської влади з проханням розглянути питання передачі цього кладовища на баланс одному з відділів Слов’янської міської ради. Відповіді активісти поки не отримали, але внаслідок активних громадянських дій питання все ж зрушило з мертвої точки. За словами Євгенії Калугіної наразі робітничі бригади вже почали очищення території від чагарника.

За словами Євгенії Калугіної найближчим часом вона разом з однодумцями готує серію круглих столів за участю духовенства різних конфесій, краєзнавців, істориків, Донецької ОДА, міської ради Слов'янська та всіх зацікавлених сторін щодо майбутнього цього історичного цвинтаря.

Окрім цього, активісти окремо хочуть опитати самих мешканців на предмет того, що би вони хотіли бачити на цьому місці. Євгенія воліє, аби це місце стало музеєм під відкритим небом, адже за її словами - ми втратили свою аутентичність, забули свою історію, а тут, на цьому цвинтарі поховані люди, які стояли у витоків Слов'янська. Ці люди займалися меценататсвом, розвивали це місто. Тому нам є про що розповісти, - каже Євгенія.

- Тут у нас є і Голодомор і Перша і Друга світові війни. І все це має бути у вигляді парку, а не цвинтаря, тому що цвинтаря по факту вже немає. Це має бути парк, - переконана Євгенія Калугіна.

У свою чергу заступник міського голови Слов’янська Юрій Підлісний, повідомив, що після наведення порядку на прилеглій до пам’ятки території, міська влада планує визначити балансоутримувача пам’яток, а також запустити процес землеустрою і реставрації пам’яток. Наразі у якості балансоутримувача крерівництво міста розглядає варіант відділу культури або контори похоронного обслуговування. Однак, заступник міського голови переконаний, що пробема залишається проблемою і наявість балансоутриувача автоматично не гарантує збереження об’єка. Юрій Підлісний вважає, що на передній план виходить пробелема самосвідомості кожного мешканця міста і навряд чи наші пам’ятки руйнуються гастролерами з інших міст та регіонів, - вважає заступник міського голови. Юрій Підлісний наголосив, що міська влада відкрита до співпраці на паритетних засадах з будь-якою громадською організацією.

Очевидно, що такий неприйнятний стан, у якому опинилася каплиця Залеських та склеп Шнуркових це проблема безвідповідальності суспільства і влади в Слов'янську як мінімум останніх двох десятиріч.

Марина Олійник, начальник відділу культури Слов'янської міської ради говорить, що її відділом, як органом охорони культурної спадщини, ведеться робота по моніторингу пам’яток архітектури місцевого значення. Ця робота триває лише рік, адже функції моніторингу передали на відділи культури також порівняно недавно, а до цього ці функції виконувало управління архітектури. Тож фактично у відділі культури цією роботою наразі займаються де-юре лише пів-людини, - говорить Марина Олійник.

- Ми маємо 29 пам’яток архітектури місцевого значення. Існує графік моніторингу, який розміщений у відкритому доступі на сайті міської ради, є наказ про створення відповідної комісії, куди входять не лише представники відділу культури, але і представники ЖКГ, представники приватного підприємства “Рестро”, яке має ліцензію на роботу з пам’ятками архітектури. Тобто ми маємо цілу комісію з представників різних уповноважених організацій. За результатами кожного моніторингу, візуального огляду, складається акт технічного стану пам’ятки, тобто огляд проводиться ще не спеціалістами, а цією передбаченою правилами комісією, - пояснює Марина Олійник.

Начальник відділу кульутри говорить, що Слов’янськ це друге місто в Донецькій області по кількості пам’яток архітектури після Маріуполя. І наразі перед відділом культури стоїть завдання зібрати по кожній з цих пам’яток архітектури повний пакет документів.

- Щодо каплиці Залеських. У квітні комісія зафіксувала стан пам’ятки і склала акт її технічного стану. Але  наразі проблема полягає у тому, що згідно існуючих правил, відділ культури не може передати в область на засідання координаційної ради по внесенню до Всеукраїнського реєстру пам'яток пакет документів лише по одній пам’ятці архітектури - це потрібно зробити по всіх 29 пам’ятках одночасно. Тобто всі 29 об’єктів ми маємо обстежити, підготувати ці технічні акти, всі документи згідно переліку і тільки тоді область прийме цей повний пакет для розгляду питання щодо внесення всіх наших 29 пам’яток в Єдиний Всеукраїнський реєстр, - наголошує Марина Олійник.

За словами начальника відділу культури, каплиця Залеських наразі проходить як безгосподарське майно, у неї наразі немає власника, а відповідно і немає з ким укладати “охоронний договір”.

- Тому наші плани наступні, - говорить Марина Олійник: потрібно, аби міська рада прийняла рішення про передачу у комунальну власність міської ради будівлі цієї каплиці, після чого запуститься процес визначення балансоутримувача. Слідом за цим запуститься процес дуже болючий і довгий, з технічної точки зору, виділення коштів на реконструкцію каплиці, а також на землевідведення. Проте, щоб виділити кошти, громадяни, влада і депутати повинні чітко розуміти чия конкретно це буде земля, хто конкретно буде цим займатися, хто буде за це відповідати і так далі - все це ми разом маємо чітко визначити, - говорить начальник відділу культури Марина Олійник.