За останні два десятиліття влади однієї партії у Слов’янську, місто за сумнівними схемами розпродало багато об’єктів цінної нерухомості, що належала громаді. За словами свідків тих подій, окремі приватні особи, що були наближені до влади у 1990-х - 2000-х роках у неконкурентний спосіб експлуатували, а згодом і отримали за безцінь у приватну власність величезну кількість комунальної нерухомості
Проте виявилося, що з благословення міської ради такі трюки продовжуються у Слов’янську і сьогодні. Очевидно, на думку чиновників Слов’янська, населення міста достатньо заможне, щоб проспонсорувати прибутки “з повітря” для окремих приватних осіб. Навіщо займатися бізнесом, інвестувати у розвиток громади, працювати, якщо можна просто домовитися з місцевою владою про оренду комунальної нерухомості за мінімальною ціною терміном, наприклад, на 15 років і тут же здати її в суборенду за ринковою ціною?
Про те, що таке неподобство за рахунок містян продовжує відбуватися у Слов’янську стало відомо під час останнього засідання постійної комісії Слов’янської міської ради з питань депутатської діяльності, законності, правопорядку, регуляторної політики та протидії корупції, яке відбулося 19 січня.
На розгляд комісії було винесено проект рішення міської ради “Про затвердження Програми приватизації об’єктів комунальної власності територіальної громади Слов’янська на 2018 – 2020 роки”. До цієї програми додавався і перелік з 14 об’єктів комунальної власності, частина з яких вже перебуває в оренді і які пропонується віддати на продаж. Частину ж об’єктів, які місто не здатне утримувати, насправді, дійсно варто продавати.
Занедбане комунальне приміщення по провулку Вчительському. Очевидно, що такі об'єкти дійсно варто продавати бажаючим приватним господарникам.
Проте ситуація з іншими, більш привабливими об’єктами у списку вражає. Це як мінімум чиновницька безвідповідальність, якщо не конкретний злочинний умисел та змова. Наприклад, комунальне приміщення на провулку Парковому, 5, площею 372,8 квадратних метрів перебуває в оренді за ціною 2500 гривень на місяць, що складає менше 7 гривень за квадратний метр. Оренду було укладено у 2010 році терміном до 2025 року. При цьому орендар просто здає приміщення у суборенду і можна припустити, що ця суборенда відбувається за ціною як мінімум не нижче ринкової.
Під час засідання комісії на це звернув увагу і депутат міської ради Дмитро Кочуков, який повідомив, що 90% об’єктів орендаторів комунального майна, які були оглянуті спеціальною комісією - це по факту подальша суборенда.
Постає питання, чи відповідає це умовам договору оренди? Якщо так, то якою мотивацією керувалися чиновники при укладанні таких “вигідних” для громади договорів? Якщо ж це не відповідає прописаним у договорі умовам оренди, то куди роками дивляться контролюючі органи, на які громада міста поклала обов’язок стежити за цим?
Яким чином такі договори, укладені міською владою від імені громади Слов’янська, сприяють поповненню міського бюджету та добробуту громади, залишається невідомим.
Приміщення на провулку Парковому, 5 - одне з тих, щодо яких депутати міської ради на пленарному засіданні сесії, що відбудеться у п’ятницю, 26 січня, мають прийняти рішення, чи включати його в перелік об’єктів на продаж.
Відповідно до законодавства, якщо діючий орендар приміщення отримає від виконкому спеціальний дозвіл і зробить в приміщенні ремонт, вартість якого складає 25% оціночної вартості будівлі, то такий орендар набуває права пріоритетної приватизації за ціною, визначеною спеціальним оцінювачем.
Депутат міської ради Ольга Алтуніна, яка входить до складу відповідної комісії міської ради, також виступає категорично проти приватизації подібних комунальних приміщень за подібною схемою приватизації.
Під час засідання вона закликала колег переглянути умови та вартість такої оренди. Депутат вважає, що в першу чергу необхідно привести у відповідність всю нормативного-грошову оцінку та відсоткову ставку оренди і в жодному разі не надавати дозвіл на капітальні вкладення у 25%. Адже як таке може бути, що майже 400 квадратних метрів приміщення віддається приватному орендарю за 2500 гривень на місяць, а той в свою чергу просто віддає приміщення у суборенду за ринковою ціною.
Із Ольгою Алтуніною не погоджується депутат міської ради Олександр Самсонов, який під час засідання комісії виступив за викуп цього майна орендарем. “Нехай викупляють врешті-решт. Чому ні?”, - заявив Самсонов, зауваживши, що він чує бізнес.
Він аргументував свою позицію тим, що бізнес не хоче робити фінансові вкладення у орендовані приміщення, якщо не матиме розуміння, що таке приміщення дістанеться у власність.
Проте, що заважає такому бізнесу отримати бажану нерухомість у відкритий конкурентний спосіб, залишилося незрозумілим.
В результаті депутатська комісія, не зважаючи на незгоду частини депутатів все-таки підтримала рішення винести на розгляд сесії міської ради питання про включення приміщення на провулку Парковому, 5 до переліку об’єктів на приватизацію. І якщо теперішній орендар отримає дозвіл від виконкому і зробить капітальний ремонт вартістю 25% від оціночної вартості приміщення, то зможе отримати ці 400 комунальних квадратних метрів у неконкурентний спосіб, значно зекономивши за рахунок громади Слов’янська. Проте, водночас, комісія підтримала пропозицію переглянути дивні умови оренди приміщення по провулку Парковому, 5.
Подивимося, яке рішення 26 січня на сесії міської ради приймуть депутати і чи не зацікавить таке рішення правоохоронні органи. Ну а поки бюджет Слов'янська продовжить недоотримувати кошти від оренди комунального майна, адже так колись вирішили "міцні господарники" і "професіонали" в місцевій владі.
Кожен мешканець міста може простежити як голосував його обранець за допомогою порталу "Ваш депутат".
Денис Бігунов, Рух “Сильні громади”