Видеосъемку в кабинетах славянских чиновников запретить не может никто

Начальник юридического управления Славянского городского совета Наталья Усиченко дала разъяснения по вопросам видеофиксации в кабинетах чиновников и руководителей коммунальных предприятий.

Конфликты на почве запрета видеофиксации общения с руководителями коммунальных предприятий в Славянске не редкость. Так, очередной скандал произошел в кабинете нового начальника КП "Славгорводоканал", когда на прием к чиновнице пришли местные жители. Тогда Наталья Гусева запрещала 

"Ви не маєте права здійснювати запис" , - говорила тогда Гусева.

Уже на следующем аппаратном совещании директор горводоканала пояснила, что снимать можно, но с разрешения. 

Тогда активист общественной организации "Слов'янська Січ" Василий Хоменко попросил юристов исполкома разъяснить ситуацию.

Читайте у нас на сайте: "Так ото, аби прийти" или как новый начальник КП "Славгорводоканал" ведет прием граждан

Спустя несколько недель, в ходе сегодняшнего аппаратного совещания, юристы наконец дали ответ: можно ли снимать в кабинете у чиновника?

Начальник юридического отдела Славянского исполкома пояснила:

"Чиновник не может быть против, но вы не должны мешать нормальной работе этого руководителя".

Также, если в ходе съемки в кабинете находятся граждане, то снимающий должен спросить их разрешение на их же видеофиксацию. 

Однако, кто будет решать, мешает ли снимающий нормальной работе руководителя, не известно. 

По всем вопросам мы проконсультировались у юриста и узнали, какие Законы гарантируют гражданам право свободно собирать информацию:

  • Конституція України має найвищу юридичну силу, стаття 34 відповідно до якої всі громадяни України мають право вільно збирати, зберігати, використовувати та поширювати інформацію усно, письмово чи в інших спосіб на свій вибір.
  •  Закон України « Про інформацію» стаття 7, де зазначено ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм та джерел одержання інформації.
  •  Цивільний кодекс України стаття 302, де зазначено що фізична особа має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію.
  • Якщо ви журналіст: Закон « Про друковані засоби масової інформації ( преса) в Україні» стаття 26, – журналіст має право відкрито проводити запис, зокрема із застосуванням будь – яких технічних засобів. – Закон « Про інформацію» – журналіст має право робити аудіо і відеозаписи із застосуванням необхідних технічних засобів.
Посадові особи посилаються на ст. 307 Цивільного кодексу України, АЛЕ! ОРГАНИ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ, МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ, ПУО ДЕРЖАВНОЇ ТА КОМУНАЛЬНОЇ ФОРМИ ВЛАСНОСТІ ПРАЦЮЮТЬ ПУБЛІЧНО, тобто здійснювати фото/відео фіксацію виконання ними своїх функцій у робочий час НЕ ПОТРЕБУЄ ДОЗВОЛУ ВЗАГАЛІ - тільки інформування про здійснення фіксації.
  • Стаття 307. Захист інтересів фізичної особи при проведенні фото-, кіно-, теле- та відеозйомок 1. Фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру. 2. Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя. Витрати, пов'язані з демонтажем виставки чи запису, відшкодовуються цією фізичною особою. 3. Знімання фізичної особи на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, в тому числі таємне, без згоди особи може бути проведене лише у випадках, встановлених законом.